5. септембар 2009.

Еванђеље по Матеју - Глава 6







6


1 Внемлите милостыни вашея не творити пред человеки, да видими будете ими: аще ли же ни, мзды не имате от Отца вашего, Иже есть на небесех.
1 Пазите да праведност своју не вршите пред људима, да вас они виде; иначе немате награде код Оца вашега који је на небесима.

2 Егда убо твориши милостыню, не воструби пред собою, якоже лицемери творят в сонмищих и в стогнах, яко да прославятся от человек. Аминь глаголю вам, восприемлют мзду свою.2 Када дакле чиниш милостињу, не труби пред собом, како чине лицемери у синагогама и по улицама, да их људи славе. Заиста вам кажем, примили су своју плату.

3 Тебе же творящу милостыню, да не увесть шуйца твоя, что творит десница твоя,3 А ти када чиниш милостињу, нека не зна твоја лева рука шта чини десна,

4 яко да будет милостыня твоя в тайне: и Отец твой, видяй в тайне, той воздаст тебе яве.4 да буде твоја милостиња у тајности; и Отац твој који гледа у тајности узвратиће ти.

5 И егда молишися, не буди якоже лицемери, яко любят в сонмищих и в стогнах путий стояще молитися, яко да явятся человеком. Аминь глаголю вам, яко восприемлют мзду свою.
5 И када се молите, не будите као лицемери; јер се радо моле стојећи у синагогама и на раскршћима, да се покажу људима; заиста вам кажем, примили су плату своју.

6 Ты же, егда молишися, вниди в клеть твою, и затворив двери твоя, помолися Отцу твоему, Иже в тайне: и Отец твой, видяй в тайне, воздаст тебе яве.6 А ти када се молиш, уђи у своју собу, затвори врата своја и помоли се Оцу своме у тајности; и Отац твој који гледа у тајности испуниће ти.

7 Молящеся же не лишше глаголите, якоже язычницы: мнят бо, яко во многоглаголании своем услышани будут:
7 А када се молите, не говорите много као многобошци; јер мисле да ће због многих речи бити услишени.

8 не подобитеся убо им: весть бо Отец ваш, ихже требуете, прежде прошения вашего.8 Не будите дакле као они; јер зна Отац ваш шта вам треба, пре но што га замолите.

9 Сице убо молитеся вы: Отче наш, иже еси на небесех, да святится имя Твое:9 Овако се дакле молите: Оче наш, који си на небесима, нека се свети име твоје;

10 да приидет Царствие Твое: да будет воля Твоя, яко на небеси, и на земли:10 нека дође царство твоје; нека буде воља твоја и на земљи као на небу;

11 хлеб наш насущный даждь нам днесь:11 хлеб наш насушни дај нам данас;

12 и остави нам долги нашя, яко и мы оставляем должником нашым:12 и опрости нам дугове наше, као што смо и ми опростили дужницима својим;

13 и не введи нас в напасть, но избави нас от лукаваго: яко Твое есть Царствие и сила и слава во веки. Аминь.
13 и не уведи нас у искушење, него нас избави од зла.

14 Аще бо отпущаете человеком согрешения их, отпустит и вам Отец ваш Небесный:14 Јер ако опростите људима њихове грешке, опростиће и вама Отац ваш небески;

15 аще ли не отпущаете человеком согрешения их, ни Отец ваш отпустит вам согрешений ваших.
15 ако ли не опростите људима, ни Отац ваш неће опростити грешака ваших.

16 Егда же поститеся, не будите якоже лицемери сетующе: помрачают бо лица своя, яко да явятся человеком постящеся. Аминь глаголю вам, яко восприемлют мзду свою.
16 А када постите, не будите намргођени као лицемери; јер помрачују своја лица, да се покажу људима како посте; заиста вам кажем, примили су плату своју.

17 Ты же постяся помажи главу твою, и лице твое умый,17 А ти када постиш, помажи своју главу и опери своје лице,

18 яко да не явишися человеком постяся, но Отцу твоему, Иже в тайне: и Отец твой, видяй в тайне, воздаст тебе яве.18 да се не покажеш људима да постиш, него Оцу своме који је у тајности; и Отац твој који гледа у тајности узвратиће ти.

19 Не скрывайте себе сокровищ на земли, идеже червь и тля тлит, и идеже татие подкопывают и крадут:
19 Не сабирајте себи блага на земљи, где мољац и рђа уништавају и где лопови поткопавају и краду;

20 скрывайте же себе сокровище на небеси, идеже ни червь, ни тля тлит, и идеже татие не подкопывают, ни крадут:20 него сабирајте себи благо на небу, где не уништава ни мољац ни рђа, и где лопови не поткопавају нити краду;

21 идеже бо есть сокровище ваше, ту будет и сердце ваше.21 јер где је благо твоје, онде ће бити и срце твоје.

22 Светилник телу есть око. Аще убо будет око твое просто, все тело твое светло будет:22 Светило тела је око. Ако је око твоје бистро, све тело твоје биће светло;

23 аще ли око твое лукаво будет, все тело твое темно будет. Аще убо свет, иже в тебе, тма есть, то тма кольми?23 ако ли је око твоје рђаво, све тело твоје биће мрачно. Ако је дакле светлост, која је у теби, тама, колика ће тама бити?

24 Никтоже может двема господинома работати: любо единаго возлюбит, а другаго возненавидит: или единаго держится, о друзем же нерадити начнет. Не можете Богу работати и мамоне.24 Нико не може служити двојици господара; јер ће или једнога мрзети, а другога волети, или ће једном бити привржен, а другога презирати; не можете служити Богу и мамону.

25 Сего ради глаголю вам: не пецытеся душею вашею, что ясте, или что пиете: ни телом вашим, во что облечетеся. Не душа ли болши есть пищи, и тело одежди?
25 Зато вам кажем, не брините се за свој живот, шта ћете јести или шта ћете пити, нити за своје тело, шта ћете обући; зар није живот више од хране и тело од одела?

26 Воззрите на птицы небесныя, яко не сеют, ни жнут, ни собирают в житницы, и Отец ваш Небесный питает их. Не вы ли паче лучши их есте? 26 Погледајте птице небеске, оне не сеју нити жању нити скупљају у житнице, па ипак их храни Отац ваш небески; зар ви не вредите много више од њих?

27 Кто же от вас пекийся может приложити возрасту своему лакоть един?27 Ко од вас може бринући се додати животу своме један лакат?

28 И о одежди что печетеся? Смотрите крин селных, како растут: не труждаются, ни прядут:
28 И што се бринете за одело? Погледајте љиљане пољске како расту; не труде се нити преду;

29 глаголю же вам, яко ни Соломон во всей славе своей облечеся, яко един от сих:
29 а ја вам кажем да се ни Соломон у свој слави својој не обуче као један од ових.

30 аще же сено селное, днесь суще и утре в пещь вметаемо, Бог тако одевает, не много ли паче вас, маловери?30 Ако Бог тако одева пољску траву, која данас јесте а сутра се баца у пећ, неће ли много више вас, маловерни?

31 Не пецытеся убо, глаголюще: что ямы, или что пием, или чим одеждемся?31 Не брините се дакле говорећи: шта ћемо јести? или: шта ћемо пити? или: шта ћемо обући?

32 Всех бо сих языцы ищут: весть бо Отец ваш Небесный, яко требуете сих всех.32 Јер све то траже многобошци: зна Отац ваш небески да вам је све то потребно.

33 Ищите же прежде Царствия Божия и правды Его, и сия вся приложатся вам.
33 Тражите прво царство и праведност његову, а све ово додаће вам се.

34 Не пецытеся убо на утрей, утрений бо собою печется: довлеет дневи злоба его.34 Не брините се дакле за сутрашњи дан, јер ће се сутра бринути за себе; доста је дану зла свога.